Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Odpowiedzialne są za to męskie hormony płciowe, które oddziałują na strukturę mieszków włosowych. Choć utrata włosów uznawana jest za typowo męską dolegliwość, wbrew pozorom problem przerzedzenia fryzury dotyka również kobiety. Łysienie androgenowe żeńskie, bo takim mianem określa się to schorzenie, może mieć szerokie podłoże, a przyczyny łysienia bywają bardzo zróżnicowane. Łysienie u kobiet może być spowodowane zarówno zachwianą gospodarką hormonalną, jak i niedożywieniem, predyspozycjami genetycznymi czy zmianami nowotworowymi.

Androgenowe łysienie – przyczyny występowania

Androgeny, do których zalicza się testosteron czy dihydrotestosteron, to typowo męskie hormony płciowe. Mimo iż w kobiecych organizmach dominują ilościowo hormony żeńskie, jak estrogeny i progestageny, to jednak występują też androgeny, produkowane chociażby przez nadnercza. U kobiet zdrowych, o prawidłowo funkcjonującej gospodarce hormonalnej, androgeny zbilansowane są przez odpowiednią ilość żeńskich hormonów, a więc nie prowadzi to do żadnych zaburzeń. Zdecydowanie inaczej sprawa wygląda, gdy w organizmie pacjentki pojawia się nadmiar androgenów. W efekcie czego bardzo często dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, pojawiania się zmian trądzikowych czy właśnie znaczniej utraty włosów.

Mieszki włosowe, niezależnie od tego czy u mężczyzn, czy u kobiet, są szczególnie wrażliwe na jeden z androgenów, DHT. Hormon ten powoduje zaburzenia wzrostu włosów u kobiet, przez co stają się one cieńsze, krótsze, a nowe włosy mogą odrastać zdecydowanie wolniej.

Do nadmiaru androgenów u kobiet prowadzić mogą:

  1. nadczynność kory nadnerczy,
  2. nowotwory nadnerczy,
  3. zespół policystycznych jajników,
  4. nowotwory jajników,
  5. ciąża,
  6. leki, w tym środki antykoncepcyjne.

Łysienie androgenowe – objawy

Pierwsze objawy łysienia androgenowego u mężczyzn pojawia się między 20. a 30. rokiem życia, z kolei u łysienie kobiet następuje nieco później, bo powyżej 30. roku życia. U mężczyzn następuje powiększenie kątów czołowo-skroniowych, a następnie dochodzi do przerzedzenia włosów na szczycie głowy. Łysienie androgenowe u kobiet może przybierać postać podobną do tej zaobserwowanej u mężczyzn, ale niekoniecznie. Rozwój łysienia androgenowego typu żeńskiego objawia się również poszerzeniem przedziałka widocznego podczas czesania i ogólnym przerzedzeniem włosów na szczycie głowy z zachowaniem 2-3 cm rąbka owłosienia w okolicy czołowej. Bardzo rzadko dochodzi do całkowitej utraty włosów w okolicy szczytu głowy.

Łysienie androgenowe – leczenie

Zanim leczenie zostanie rozpoczęte ważne jest, by zlokalizować przyczynę łysienia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może się bowiem tak zdarzyć, że u tych pierwszych, kuracja polegać będzie jedynie na zmianie stosowanych środków antykoncepcyjnych, które powodują nadmierne wypadanie włosów. Podobnie sprawa ma się w przypadku innych przyczyn, dających się wyeliminować poprzez wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Po dokładnym poznaniu przyczyn łysienia androgenowego typu żeńskiego leczenie opiera się na kuracji miejscowej, stosowaniu środków ogólnoustrojowych lub na technikach zabiegowych obejmujących różne metody przeszczepiania włosów.

W leczeniu zachowawczym na skórę głowy pacjentki aplikowane są preparaty zawierające minoksidil, czyli substancję pobudzającą porost włosów. Ponadto wśród leków przyjmowanych doustnie, wymienia się te o silnym działaniu przeciwandrogenowym czy środki zawierające różne pochodne estrogenów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *