Łysienie plackowate – objawy

Plackowate łysienie jest to bardzo częste schorzenie, które dotyka coraz to młodsze osoby. Warto wiedzieć, że łysienie plackowate jest to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Wyżej wymienione schorzenie jest przewlekłą chorobą na tle zapalnym. W wyniku przebiegu tej choroby, dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego. W efekcie, na skórze głowy powstają zmiany skórne, przypominające tak zwane “placki”, stąd nazwa tej choroby.

Łysienie plackowate – objawy

Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy łysienia plackowatego. Znając początki choroby, będzie można szybko zacząć leczenie na przykład farmakologiczne.

Otóż, łysienie plackowate charakteryzuje się następującymi objawami:

 • powstają łysiejące ogniska na skórze głowy, początkowo są one rozmiarów monety,
 • wokół łysiejących ognisk powstają krótko ułamane włosy, ich końcówki są grubsze niż nasada,
 • w niektórych przypadkach łysiejące ogniska objawiają się swędzeniem,
 • u niektórych osób, po około sześciu miesiącach odrastają nowe włosy, początkowo są one bardzo jasne.
 • Choroba charakteryzuje się również tym, że lubi nawracać nawet po wyleczeniu.

Łysienie plackowate może mieć początki już w dzieciństwie. Nawet Ci najmłodsi, borykają się z tym wyżej wymienionym problemem. Objawy u dzieci są takie same jak i u dorosłych. Łysienie plackowate u dzieci jest bardzo częstym schorzeniem. Szacuje się, że większość osób, zmagających się z tą chorobą, nie ma nawet trzydziestu lat. Łysienie plackowate u kobiet również jest dosyć często spotykane. Natomiast, mimo wszystko mężczyźni są bardziej podatni na to schorzenie.

Łysienie plackowate – przyczyny?

Warto wiedzieć, że cały czas trwają badania nad ustaleniem konkretnej przyczyny tego schorzenia. Natomiast, przypuszcza się, że duży wpływ mają na pewno choroby autoimmunologiczne, takie jak, na przykład: cukrzyca, bielactwo, zapalenie tarczycy Hashimoto, zapalenie jelita grubego, reumatoidalne zapalenia stawów, toczeń rumieniowaty. Inne przyczyny tego schorzenia są następujące:

 • dziedziczność,
 • nierównowaga hormonalna,
 • zaburzenia naczyniowe w obrębie skóry,
 • niedobór witamin, zwłaszcza cynku,
 • stresujące sytuacje również mogą się przyczyniać do powstawania ognisk zapalnych,
 • traumy oraz wyczerpujące stany zapalne mogą być powodem,
 • nieprawidłowe działanie układu odpornościowego może powodować zmiany skórne.

Warto również wiedzieć, iż wyżej wymienione schorzenie w około dziesięciu procentach dotyczy osób z zespołem Downa. Wynika z tego, iż chromosomy mają również duży wpływ na powstawanie łysienia plackowatego.

Jedna myśl nt. „Łysienie plackowate – objawy

 1. Wiktor

  No u mnie to było kombo. Nie dosyć że cukrzyca to jeszcze hashimoto, więc pojawienie się łysienia plackowatego to była kwestia czasu… Można zrobić przeszczep włosów, ale ja nie polecam bo to jest poważny zabieg, a jak zrobi go nieoodpowiednia osoba to łatwo dorobić się blizn. No więc zostaje opcja numer dwa czyli mikropigmentacja. To jest coś jak tatuaż permanentny. Fajny naturalny efekt i nie trzeba się martwić o to, że wyłysiejesz. Mnie zabieg nawet nie bolał i mogłem dalej normalnie chodzić do pracy więc luz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *