Łysienie – podstawowe informacje

Łysienie jest pewnym objawem choroby. Wynika ona z zaprzestania wytwarzania włosa w samym mieszku włosowym. Łysienie dotyczy przede wszystkim, włosów rosnących na głowie, jednak nie na całej głowie może ono wystąpić, gdyż niektóre obszary mogą być bardziej lub mniej podatne na łysienie. Jest wiele typów łysienia, jednym z najpopularniejszych jest to androgenne.

Mieszek włosowy jest w nim zbyt wrażliwy na pochodną testosteronu. Wytwarzane są wówczas coraz słabsze i cienkie włosy, aż w końcu ze skóry głowy wyrastają już tylko krótkie włoski. Najczęściej spotykane jest łysienie u mężczyzn. Niestety łysienie męskie obejmuje wielu panów, którzy nie wiedzą co mogą zrobić z tym problemem. Łysina może ukazać się już w młodym wieku, nie borykają się z nią tylko osoby starsze.

Wypadanie włosów może być stanem krótko lub długookresowym. Może ona doprowadzić do całkowitej utraty owłosienia na głowie. Łysieniu mogą ulegać także inne obszar ciała na przykład pachy, pachwiny, i kończyny. To nie tylko problem medyczny, ale i przede wszystkim estetyczny. Łysienie na czubku głowy u mężczyzn sprawia, iż czują się oni o wiele mniej atrakcyjni. Jednak geny sprawiają, iż łysienia męskiego u niektórych osób nie da się wyeliminować. Łysienie na czubku głowy, może również towarzyszyć kobietom.

Coraz częściej zauważane jest łysienie u dzieci. Szczególnie u niemowląt i trochę starszych dzieci. To łysienie kwalifikuje się do stanu łysienia plackowatego. Na ten objaw choroby, jest wiele sposobów i leków z jakich można skorzystać. Warto także skonsultować, metodę leczenia z lekarzem. Łysienie może prowadzić do złego samopoczucia. Rozpoznaje się także:

  1. Łysienie bliznowaciejące
   – jest ono niezwykle rzadkie, może być nabyte lub wrodzone. Może ono występować razem z innymi schorzeniami i wadami w rozwoju. Przez tę chorobę, niszczone są torebki włosowe i zastępowane są tkanką bliznowatą. Takie łysienie powoduje trwałą stratę owłosienia.
  2. Łysienie łojotokowe
   – takie łysienie powoduje łojotokowe zapalenie skóry. Można je pomylić z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry. Jeśli chce się go wyleczyć, potrzebna jest do tego szybka i trafna diagnoza oraz leczenie zarówno ogólne, jak i miejscowe. Przydatne w tym celu są leki, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
  3. Łysienie telogenowe
   – jest to jeden z rodzajów łysienia niebliznowaciejącego. Ukazuje się poprzez nadmierne wypadanie włosów w wielu miejscach na całej skórze głowy czy innej części ciała. Ma również drugą odmianę chroniczną choroby.

3 myśli nt. „Łysienie – podstawowe informacje

 1. Kamila P.

  Łysienie plackowate to mój koszmar. 🙁
  Codziennie budzę się i patrzę w lustro na te okropne placki, które coraz trudniej jest mi zamaskować pod resztą włosów. Powoli zaczynam wyszukiwać ładnych i tanich peruk, które zamaskują okropne, wstydliwe placki. Jestem umówiona do lekarza na konsultację, ale nie mam pojęcia czego się mogę spodziewać?

  1. Czuczu

   Sposobów leczenia jest sporo, ale bez określenia jaki typ łysienia plackowatego masz… trudno będzie cokolwiek doradzić.
   Trycholog pewnie zleci jeszcze szereg badań, czasami biopsję skóry głowy. I przede wszystkim – unikaj stresu. Domyślam się, że cięzko się nie stresować przy takim schorzeniu, ale stres oksydacyjny tylko pogorszy sprawę.

 2. Zagórrr

  Jeśli podejrzewacie u siebie łysienie łojotokowe to od razu iść do trychologa lub dermatologa. Szybkie leczenie to podstawa, ja w ten sposób uratowałem swoje włosy.
  Nie dajcie sobie wmówić, że facet powinien używać tylko szamponu. Suplementy odzywki i wcierki też są dla facetów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *