Wypadanie włosów u dzieci i nastolatków – czy jest się czym martwić?

wypadanie włosów u dzieci i nastolatków - przyczyny i porady co robić

Wypadanie włosów jest w zasadzie zjawiskiem naturalnym, ponieważ każdy człowiek traci dziennie od około 80 do 100 włosów. Nie jest to winą żadnej choroby czy osłabienia, lecz po prostu konsekwencją procesu dojrzewania i obumierania włosa. Jego cykl rozwojowy dzieli się na 3 fazy, z czego ostatnia (telogen) to faza wypadania, która może trwać nawet kilka tygodni. Problemy zaczynają się dopiero wówczas, gdy włosów wypada za dużo – przerzedzają się więc, a nowe rosną bardzo wolno lub wcale. Mimo wszystko wielu osobom wydaje się, że wypadające włosy to problem tylko osób dorosłych, przede wszystkim w dojrzałym wieku. Tymczasem zdarza się także nadmierne wypadanie włosów u dziecka i u dorastających nastolatków. Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów u dzieci i co mogą oznaczać? Czy jest się czym martwić? To wszystko niżej!


Spis treści do artykułu:

Charakterystyka włosów dziecięcych

Niektóre dzieci rodzą się łyse, a inne mają nawet gęste czupryny. Wszystko uzależnione jest od genów i konkretnej osoby. Niektóre dzieci mają grube, gęste włosy, a u innych są one cienkie i rzadkie. Geny dziedziczy się po przodkach, więc zdarza się, że dziecko ma gęste włosy nawet wówczas, gdy jego rodzice posiadają włosy cienkie i delikatne. Dzieci mogą mieć w dzieciństwie jasne włosy, chociaż później one ściemnieją, albo też mogą one stopniowo jaśnieć. Wszystko to jest całkowicie normalne – podobnie jak to, że włoski dziecka będą wypadać.

Wypadanie włosów u niemowlaka – przyczyny

Wypadające włosy u dziecka sprawiają, że każdy rodzic się niepokoi. Szczególnie jeśli chodzi o niemowlę, które traci swoją niezbyt bujną czuprynkę. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie przyczyny wypadania włosów u niemowlaka są zupełnie naturalne. Dzieci rodzą się z delikatnymi włoskami, które później ścierają się, a na ich miejsce wyrastają już właściwe włosy. Na głowie dziecka pojawia się w trakcie tej utraty włosów ciemieniucha – czyli żółte, tłuste łuski. Mogą też pojawić się łyse placki na głowie, związane z szybką utratą włosów. Kiedy już jednak się one zetrą, dziecko zyska nowe, mocniejsze włoski, a ciemieniucha jest łatwa do usunięcia przez natłuszczanie głowy – choćby zwykłą oliwką.

Wypadanie włosów u dzieci – przyczyny i złe nawyki

Wypadanie włosów u dziecka może mieć różne przyczyny. Rzadko jest to objaw jakiejś poważniejszej choroby. Zwykle jest to rezultat stresu, stosowania pewnych leków, bądź też niedoborów pokarmowych związanych z nieodpowiednią dietą. Wszystko to są przyczyny, które łatwo wyeliminować. Wypadanie włosów może też być jednak objawem zaburzeń hormonalnych, związanych z chorą tarczycą, albo niedokrwistości. Warto więc zasięgnąć porady specjalisty, gdy włosów ubywa dużo, a pozostałe są słabe czy łamliwe. Czasem włosy u dziecka wypadają z uwagi na grzybicę lub ich złą pielęgnację. W pewnych porach roku jest to zresztą częstsze – jesienią i wiosną obserwuje się u każdego ich zwiększone wypadanie.
wypadanie włosów u dzieci

Wypadanie włosów u nastolatków – przyczyny i choroby skóry

Wypadanie włosów u nastolatków jest już bardziej złożonym problemem, ponieważ może wynikać z pewnych zaniedbań, obciążenia kosmetykami do stylizacji, albo nieodpowiedniej diety, ale może też być sygnałem łysienia androgenowego. Skłonności do tego typu łysienia są dziedziczne i choć zwykle pojawiają się po przekroczeniu 35 roku życia, mogą także dotyczyć nastolatków. Większość takich przypadków dotyczy mężczyzn, ale na łysienie androgenowe chorują także kobiety. Włosy przerzedzają się wówczas, a na czubku głowy i w obszarze skroniowo-czołowym po wypadnięciu nie wyrastają nowe lub wyrastają słabsze. Czasami jednak wypadanie włosów w wieku nastoletnim to tylko skutek burzy hormonów, jaka trwa w ciele. Kiedy okres dojrzewania mija, wszystko się stabilizuje.

Jak zatrzymać wypadanie włosów u dzieci?

Każdy człowiek z czasem je traci, a na miejsce wypadających włosów pojawiają się nowe. U dzieci widać to szczególnie dobrze, ponieważ tempo wzrostu włosa jest bardzo szybkie – nawet 0,41 milimetra dziennie! Gdy dziecku wypadają włosy, przyczyny tego mogą być jednak różne. Odpowiedzią na problem wypadania włosów u dzieci i nastolatków jest stosowanie lepszych, nieobciążających włosów kosmetyków. Odżywka do włosów dla dzieci to jednak czasem zbyt mało. Warto więc sięgnąć po preparat pielęgnacyjny VitalHair, który zadziała od środka i który jest bezpieczny dla młodych włosów, ponieważ jego skład jest w 100% naturalny. Podstawą zachowania zdrowia jest zaś przede wszystkim właściwa dieta – pełna warzyw i owoców.

Źródła:
 1. Loose anagen hair as a cause of hereditary hair loss in children.; Baden, Howard P., Joseph C. Kvedar, and Cynthia M. Magro.; Archives of dermatology 128.10, 1992
 2. Is the loose anagen hair syndrome a keratin disorder?: A clinical and molecular study.; Chapalain, Valérie, et al.; Archives of dermatology 138.4, 2002
 3. Ocena spożycia wybranych witamin i składników mineralnych w przedszkolnych racjach pokarmowych dzieci z terenu Koszalina.; Dymkowska-Malesa, Maria, and Agnieszka Szparaga.; Nowa Pediatr 3 (2013); s. 106-110.

6 myśli nt. „Wypadanie włosów u dzieci i nastolatków – czy jest się czym martwić?

 1. Porada

  Mojej 14 letniej córce gaesciami wypadają włosy jest ona naprawdę niejadkiem waży zaledwie 35 kg przy wzroście 152 martwię się o nią bo nie może przytyć i jeszcze te włosy? Poradź jeśli możesz.

 2. LULA

  Potwierdzam, że malutkim dzieciom w pewnym momencie wypadają praktycznie wszystkie włoski. To normalne, wtedy na ich miejsce pojawiają się o wiele grubsze i mocniejsze. Nie ma się czego bać.

 3. Hanna Dobrzyńska

  Mojej córeczce właśnie strasznie zaczęły wypadać włosy – szukam odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje???
  Jestem trochę przerażona i zastanawiam się, czy może ma za mocny szampon? Państwa artykuł mnie trochę uspokoił, że to naturalny proces… Ale sama nie wiem, może ja coś robię nie tak??
  Nie chcę, żeby straciła swoje piękne, długie włoski!

  1. myszu29

   Może dużo czeszesz jej włosy? Zaplatasz warkocze, dobierańce, koki itd?
   To też osłabia włosy, tym bardziej, że w większości przypadków są ciasno związane i to je osłabia…
   A może brała antybiotyk i przez to wypadają jej włosy? A jak nic z tych rzeczy, to mogą być jakieś małe niedobory i warto się przejść do lekarza.

   Pozdrawiam.

   1. zofia22

    Ja bym dla świętego spokoju i tak się przeszła do lekarza. Kto wie, co to może być!

 4. Jolanta

  W młodości jako dziewczyna rodzice zawsze strzygli mi włosy na bardzo krótko. Wyglądałam, jak chłopiec, ale nigdy mi nie wypadały. Teraz mam ładne i grube włosy, chociaż już wypadają z wiekiem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *